Výuka cizích jazyků je na gymnáziu i na SOŠ více než barvitá. Neprobíhá pouze ve školních lavicích, ale uskutečňuje se také mimo budovu školy, a to díky exkurzím, výměnným pobytům a zahraničním projektům. Po několikadenním zájezdu do Anglie a Španělska se škola plně oddává aktivitám spojeným s programem Erasmus+. V půlce října se GJP i SOŠ zapojily do celoevropských oslav Erasmus Days. Ve spolupráci s městem Slavičín proběhly oslavy na prostranství před radnicí. Cílem této akce bylo sdílet dosažené úspěchy a zkušenosti nejen se současnými účastníky programu Erasmus+, ale také motivovat a inspirovat nové zájemce. Skvělý průběh vydařeného dne je zachycen na snímcích a videu z dílny žáků školy.
V současné době probíhají dva erasmové projekty a třetí je ve fázi schvalování žádosti. Oba běžící projekty se v minulých dnech měly možnost realizovat současně, a to v rumunském městě Satu Mare, kde byl pro zúčastněné žáky připraven bohatý pětidenní program. V rámci obou projektů se česká mládež setkala se svými vrstevníky nejen z Rumunska, ale také ze Španělska, Itálie, Portugalska, Litvy, Slovenska, Turecka a Polska. Mladí Evropané sdíleli své tradice, kulturu a náhled do ožehavých problémů současného světa. Komunikačním prostředkem je angličtina, každý má tedy možnost zdokonalit se v této oblasti, či pochytit základní fráze z jiných evropských jazyků.
Cílem staršího z projektů jsou aktivity zaměřující se na ochranu životního prostředí a podporu znevýhodněných žáků. Výsledným produktem bude vícejazyčný žurnál dostupný ve školní i městské knihovně. Výstupem druhého projektu bude kniha příběhů, zachycující hrdinu dnešní doby a problémy, které se snaží řešit v souladu s přírodou, lidmi a politikou.
Nejbližší zahraniční stáže se uskuteční na východním Slovensku a ve slunném Portugalsku. Česká republika se ocitne v roli hostitele na jaře 2025, kdy obě školy čeká netradiční zpestření výuky v podobě více než 40 zahraničních hostů.
Foto: Taťána Janáčková, Alena Hubíková Video: Štěpán Múdrý, Jáchym Kadleček, Marek Liška